czwartek, 25 października 2012

SPOTKANIE 8 

Usługi z literką "e" cz. II 

e-zakupy  

  

 

-zakupy za pośrednictwem sieci komputerowej, zwłaszcza internetu




e-akcje 


-rodzaj aukcji odbywającej się przez Internet za pomocą serwisu aukcyjnego. W aukcji zazwyczaj sprzedający ma za zadanie sprzedać swój produkt lub usługę za jak najwyższą cenę, podczas gdy kupujący chce kupić oferowany produkt po jak najniższej cenie. Dzięki Internetowi możliwe jest zdalne wzięcie udziału w licytacji przedmiotu.

 

 

e-książki 

-– treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4   czy palmtop).
 
 
 

 

 


sobota, 20 października 2012

SPOTKANIE 7 
Usługi z literką "e" cz. I

e-nauka





E–learning  (e-nauka)– nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej.Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego e-nauka nie jest możliwa.






e-bank 


Usługa E-Bank tonowoczesny system bankowości elektronicznej, umożliwiający Klientowi szybki dostęp do konta za pomocą kanału www.
W ramach usługi E-Bank Użytkownik ma możliwość:
1. Uzyskiwania następujących informacji o rachunku:
- aktualnych informacji o saldzie i obrotach na rachunku,

- informacji o wysokości wolnych środków,
- wykonanych operacji,
- historii salda rachunku za wybrany okres,
- informacji o lokatach,
- informacji o zleceniach stałych.

2. Wykonywania operacji:
- polecenie przelewu,

- polecenie przelewu do ZUS,
- polecenie przelewu do US,
- polecenie przelewu zagranicznego,
- zakładanie i likwidowanie lokat,





e-praca


E – praca polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje. E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.


piątek, 12 października 2012

SPOTKANIE 6 

Co to jest SMS ?

SMS czyli Short Meassage Service (pol. krótkie wiadomości tekstowe) to usługa dostępna we wszystkich współczesnych telefonach komórkowych.
Polega ona na tym, że ze swojego telefonu możemy wysłać wiadomość w postaci tekstu na inny telefon komórkowy, obecnie również e-mail do Internetu. Wiadomość ta nie może mieć jednak więcej niż 160 znaków.
SMS-y są wygodne m.in. dlatego, że pozwalają tanio, szybko i bez zbędnej gadaniny przekazać informację.
Dużą zaletą SMS-ów jest fakt iż niemal zawsze możemy mieć pewność, że wysłana przez nas wiadomość dotarła do adresata. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sieć pamięta wysyłane SMS-y tak długo jak zostało to przez nas ustawione w swoim telefonie i przez ten czas próbuje dostarczyć wiadomość do adresata. Więc jeśli adresat ma wyłączony telefon lub jest poza zasięgiem sieci to otrzyma SMS-a prawie natychmiast po ponownym zgłoszeniu się do niej, otrzyma ją również w przypadku gdy ma włączoną funkcję przekierowywania rozmów na inny numer telefonu.
Otrzymywanie SMS-ów jest całkowicie bezpłatne!!! Za każdy wysłany SMS musimy już płacić swojemu operatorowi.
Za pośrednictwem SMS-ów możemy otrzymywać wiele ciekawych i cennych informacji nie tylko od znajomych o organizowanej wspaniałej imprezie, ale także dzięki usługom świadczonym przez operatorów sieci komórkowych (nie tylko). Niestety niejednokrotnie operatorzy chcą za te informacje dodatkową kasę :-((



Co to jest MMS ?


 MMS to usługa dostępna w telefonii komórkowej pozwalająca na przesyłanie pomiędzy telefonami (lub pomiędzy telefonem a adresem poczty elektronicznej) wiadomości, które oprócz tekstu mogą zawierać również zdjęcia, klipy wideo lub nagrania dźwiękowe. Obecnie MMS-y najczęściej zawierają zdjęcia, które zostały wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (wbudowanym w telefon lub dołączonym do niego jako gadżet)
















 IRC 



 Internet Relay Chat to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą









 CZAT 


 
Czat to wyraz pochodzenia angielskiego (chat) i oznaczający rozmowę, pogawędkę. Używana jest również angielska pisownia „chat”. W przypadku czata chodzi jednak o słowo pisane, a nie jakby to mogło sugerować tłumaczenie mówione. Mianem czata określamy bowiem serwis internetowy umożliwiający komunikację w czasie rzeczywistym wielu osobom na raz i za pośrednictwem komputera lub innego urządzenia umożliwiającego połączenie z internetem i przeglądanie stron internetowych bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Rozmowy takie odbywają się w tak zwanych pokojach (ang. rooms). Pokoje te mogą być podzielone tematycznie według miast (np. czat Poznań, czat Warszawa, czat Białystok), zainteresowań , wieku, itp. Istnieją dwa rodzaje rozmowy: prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby i publiczna, widoczna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. Pierwszą formą internetowego czata był tekst, a użytkownicy mogli wymieniać między sobą tylko znaki. Dzisiaj tekst może zostać zastąpiony obrazem wideo, tak zwany wideo czat lub dźwiękiem w przypadku  tak zwanego czata głosowego. Ponadto użytkownicy czatów często stosują podczas komunikowania ze sobą tak zwane emoty, czyli ciągi znaków przypominające ludzki wyraz twarzy. Dzisiaj, dzięki rozwojowi techniki i powstaniu odpowiednich aplikacji  możliwe jest korzystanie z czata nawet na telefonach komórkowych.




GG

Gadu-Gadu (w skrócie GG) – komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network. Pomysłodawcą i twórcą Gadu-Gadu jest informatyk Łukasz Foltyn. Gadu-Gadu ma około 6 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie.






SKYPE



 Skype komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer.Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.



GRUPY DYSKUSYJNE

  Grupy dyskusyjne to fora dyskusyjne w sieci Internet, na których użytkownicy o podobnych zainteresowaniach spotykają się, aby rozmawiać na różne tematy, na przykład na temat oprogramowania, komiksów czy polityki. W odróżnieniu od wiadomości e‑mail, które są widoczne tylko dla nadawcy i określonych adresatów, wiadomości w grupach dyskusyjnych mogą być odczytane przez każdą osobę przeglądającą zawartość grupy. Grupy dyskusyjne mają międzynarodowy zasięg, a ich uczestników można znaleźć we wszystkich obszarach Internetu.







FORA
 Forum dyskusyjne to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale, większość wortali, znaczna liczba ISP. Są one także powszechne na stronach wielu instytucji, czasopism, przedsiębiorstw, uczelni itp. a także spotykane są liczne fora zakładane zupełnie prywatnie.



FACEBOOK



Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook.



 

czwartek, 11 października 2012

SPOTKANIE 5
MOJA GRUPA:

Mariola 




Paulina 



Aga



Kasia



Edyta 



Marcela 



Karolina
 
 
 
Marta
 
 


czwartek, 4 października 2012

Problem kasjera:

   

Wydawanie reszty za pomocą najmniejszej liczby monet lub banknotów to nieskończony problem. Zarówno klienci, jaki i sprzedawcy (świadomie bądź nie) dążą zazwyczaj właśnie do minimalizacji tzw. drobniaków. Operowanie mniejszej liczb nominałów to także mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki.

Metody rozwiązywania:

 Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4
  
-Schemat blokowy










-Excel


 

-Turbo Pascal(listing)




program wydawanie_reszty; uses crt; var reszta : longint;
begin
clrscr;
  writeln('podaj kwote: '); readln(reszta);  writeln;
  writeln(reszta div 200, ' banknotow 200zl');
  reszta:=reszta mod 200;
  writeln(reszta div 100, ' banknotow 100zl');
  reszta:=reszta mod 100;
  writeln(reszta div 50, ' banknotow 50zl');
  reszta:=reszta mod 50;
  writeln(reszta div 20, ' banknotow 20zl');
  reszta:=reszta mod 20;
  writeln(reszta div 10, ' banknotow 10zl');
  reszta:=reszta mod 10;
  writeln(reszta div 5, ' monet 5zl');
  reszta:=reszta mod 5;
  writeln(reszta div 2, ' monet 2 zl');
  reszta:=reszta mod 2;
  writeln(reszta, ' monet 1 zl');
  repeat until keypressed;
end.





program wydawanie_reszty; uses crt; var reszta : longint;
begin
clrscr;
  writeln('podaj kwote: '); readln(reszta);  writeln;
  writeln(reszta div 200, ' banknotow 200zl');
  reszta:=reszta mod 200;
  writeln(reszta div 100, ' banknotow 100zl');
  reszta:=reszta mod 100;
  writeln(reszta div 50, ' banknotow 50zl');
  reszta:=reszta mod 50;
  writeln(reszta div 20, ' banknotow 20zl');
  reszta:=reszta mod 20;
  writeln(reszta div 10, ' banknotow 10zl');
  reszta:=reszta mod 10;
  writeln(reszta div 5, ' monet 5zl');
  reszta:=reszta mod 5;
  writeln(reszta div 2, ' monet 2 zl');
  reszta:=reszta mod 2;
  writeln(reszta, ' monet 1 zl');
  repeat until keypressed;
end.


-c++

//Wydawanie reszty, C++

#include <iostream>
#include <stdlib.h>

using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
{
  //tablica dostepnych nominalow
  int N[8]={200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1};
  int R,P, i;

  cout << "Podaj reszte do wyplacenia: ";
  cin >> R;

  i=0;
  while (R>0)       //dopoki nie wydano calej reszty
  {
    if (R >= N[i])  //sprawdz czy mozna wydac danym nominalem
    {
      P=R / N[i];   //ile razy wydac dany nominal
      R=R-(N[i]*P); //zmniejsz reszte o wydany nominal
      cout << N[i] << " x " << P << endl; //wypisz wynik
    }
    i++;            //rozpatrz kolejny nominal
  }

  system("PAUSE");
  return 0;
}

 -Viscal Basic For Application




 

wtorek, 2 października 2012

Algorytmy - Wprowadzenie

Algorytmika jest jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą nauką umożliwiającą rozwój w dzisiejszym świecie. Mimo że pojęcie algorytmika kojarzy się zazwyczaj z komputerami, informatyką i programowaniem, warto zdać sobie sprawę, że algorytmika towarzyszy nam od najdawniejszych czasów.
Żeby uświadomić sobie jak duże znaczenie ma algorytmika, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest algorytmika. Najprostsza i najmniej wyjaśniająca definicja: algorytmika to nauka zajmująca się algorytmami.

Algorytm - definicja a dokładność algorytmu

Definicja algorytmu jest bardzo prosta: algorytm jest to pewien ciąg czynności, który prowadzi do rozwiązania danego problemu.Mimo, że definicja jest bardzo prosta i jak widzisz nie ma nic wspólnego z komputerami, warto wyjaśnić kilka kwestii. Ponieważ algorytm to pewien ciąg czynności, należy zwrócić uwagę, że ten ciąg czynności powinien być dość dokładny.
Tu pojawia się problem, jak bardzo dokładny powinien być algorytm. Sam bowiem widzisz, że użyto stwierdzenia "dość dokładny". Tak naprawdę stopień dokładności przedstawienia algorytmu zależy od stopnia skomplikowania algorytmu.W prostym i bardzo prostym algorytmie można opisać dokładnie wszystkie czynności. Wtedy można mieć pewność, że nawet osoba nie mająca żadnego pojęcia o danym zagadnieniu zrealizuje postawione przed nim zadanie.Inaczej sytuacja ma się w przypadku bardziej skomplikowanych algorytmów. Tutaj zbyt duża szczegółowość jest wręcz niewskazana, bowiem zaciemni tylko ideę algorytmu i utrudni jego zrozumienie lub wręcz uniemożliwi realizację.Tak naprawdę większość algorytmów korzysta z jednego, kilku lub nawet większej liczby prostszych algorytmów składowych. Dlatego też nie należy opisywać każdego algorytmu składowego, tylko zasygnalizować, że dany algorytm składowy trzeba wykonać i liczyć na to, że osoba zainteresowana włoży również trud w poznanie algorytmu składowego.