SPOTKANIE 12
SIECI KOMPUTEROWE
Najprostsza sieć komputerowa powstaje już przez połączenie ze sobą dwóch komputerów.Podstawowym kryterium podziału sieci komputerowych jest obszar zajmowany przez sieć.Rozróżniamy tutaj trzy podstawowe typy sieci komputerowych:
LAN - sieć lokalna, sieć o najmniejszym zasięgu, obejmująca budynek lub grupę sąsiadujących budynków,
MAN - sieć miejska, sieć obejmująca swoim zasięgiem miasto,
WAN - sieć rozległa, sieć o dużym zasięgu, przekraczającym obszar jednego miasta - np. sieć łącząca rozsiane po kraju lub świecie oddziały przedsiębiorstwa.
Do zarządzania zasobami sieci służy serwer. Jest to wydzielony komputer, na którym znajduje się systemowe oprogramowanie sieciowe oraz zasoby (pliki, dyski, aplikacje, drukarki itp.). Wykonuje on określone zadania dla użytkowników sieci oraz czuwa nad prawidłowym korzystaniem z jego zasobów. Mówimy wówczas o sieci z wydzielonym serwerem. Na każdym serwerze musi być zainstalowany wielodostępny system operacyjny. Każdy z nich (Unix, Linux, Windows NT) wyposażony jest w zintegrowane oprogramowanie sieciowe. Pojęcie serwer, najprościej mówiąc, dotyczy maszyny, która w sposób kontrolowany przez administratora umożliwia korzystanie z jej zasobów.
Możemy się spotkać z następującymi terminami dla serwerów:
· serwer sieciowy - wspólne korzystanie z zasobów sieci,
· serwer baz danych - wspólne korzystanie z danych,
· serwer WWW - wspólne korzystanie ze stron internetowych,
· serwer FTP - wspólne korzystanie z usługi pobierania plików,
· serwer druku - wspólne korzystanie z drukarek,
· serwer aplikacji - wspólne korzystanie z programów.
Serwer (server) - główny komputer w sieci, wykonujący określone usługi na rzecz innych komputerów. Serwerami mogą być wydajne komputery klasy PC lub komputery typu mainframe.
Rysunek 55. Topologie sieci komputerowych: magistrala
Rysunek 56. Topologie sieci komputerowych: gwiazda