czwartek, 13 czerwca 2013

czwartek, 16 maja 2013

PAINT SHOP PRO 7 

Co to za program ? 

Najnowsza wersja popularnego i prostego w obsłudze edytora graficznego, o możliwościach porównywalnych z Adobe Photoshop (warstwy, konwersja wsadowa, operacje na palecie kolorów). Program został wyposażony w wiele nowych funkcji i rozwiązań, jak np. "Automated Productivity Scripts", czy "Dynamic Personalization", które mają ułatwić pracę z grafiką i zapewnić osiągnięcie profesjonalnych rezultatów. 







poniedziałek, 29 kwietnia 2013

SPOTKANIE 19

                                                               PICASA

-przeglądarka plików graficznych umożliwiający organizowanie kolekcji zdjęć cyfrowych i wykonywanie na nich prostych edycji.

 

 

 Możliwości programu:

  • Korekcje podstawowe:
    • przycinanie obrazu
    • prostowanie obrazu
    • usuwanie efektu czerwonych oczu
    • tzw. "szczęśliwy traf" – program sam dobiera ostrość, kontrast i kolor
    • retusz
    • automatyczny kontrast
    • automatyczny kolor
  • Dostrajanie:
    • wypełnienie światłem
    • światła – eliminuje szczegóły jasnych obszarów i rozjaśnia zdjęcie
    • cienie – eliminuje szczegóły ciemnych obszarów i przyciemnia zdjęcie
    • temperatura kolorów
  • Efekty:
    • wyostrzenie – wyostrza krawędzie na zdjęciu
    • sepia
    • czarno-białe
    • ocieplenie – poprawia odcienie skóry, wzmacniając ciepłe odcienie
    • ziarno – dodaje ziarno
    • nasycenie – zmienia nasycenie koloru
    • nieostrość – zmniejsza ostrość wokół punktu centralnego
    • poświata

 



czwartek, 18 kwietnia 2013

SPOTKANIE 18

FOTOGRAFIA CYFROWA 

polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.

 Przykładowe zdjęcie wykonane lustrzanką cyfrową:

 Budowa Lustrzanki Cyfrowej

 


SPOTKANIE 17 

FOTOGRAFIA ANALOGOWA
 
-fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.
  Fotografia tradycyjna ma wiele zalet w porównaniu z fotografią cyfrową. Na przykład dla fotografii tradycyjnej na nośnikach srebrowych, wciąż zaletą pozostaje rozdzielczość, nawet przy użyciu małego formatu. Dla przykładu, negatyw Fomapan Creative 200 według danych producenta [1] osiąga zdolność rozdzielczą na poziomie 110 linii/mm. Oznaczałoby to przybliżony ekwiwalent 12 100 pkt obrazu na mm2 filmu. Przy rozmiarze klatki 36x24mm oznacza to w przybliżeniu 10 454 400 pkt obrazu. Przewyższa to zdolność rozdzielczą większości współczesnych aparatów cyfrowych, zwłaszcza że producenci tych ostatnich używają oznaczenia (w Megapikselach) pomijając fakt, że aparaty te używają filtrów Bayera. Mamy także -nawet w najtańszych modelach aparatów "tradycyjnych" - do czynienia z większym obszarem światłoczułym (w aparatach cyfrowych odpowiednik to "sensor pełnoklatkowy", dostępny tylko w profesjonalnych modelach). Dla filmu w średnim formacie, moglibyśmy mówić o 43 560 000 pkt (43 MPix). Istnieją także materiały o większej rozdzielczości, np. filmy Ilford.








czwartek, 11 kwietnia 2013

SPOTKANIE 14,15,16

Praca z Edytorem Tekstu Excel

Excel jest programem umożliwiającym tworzenie tabel, a także obliczanie i analizowanie danych. Należy do typu programów nazywanych arkuszami kalkulacyjnymi. W programie Excel można tworzyć tabele automatycznie obliczające sumy wprowadzanych wartości liczbowych, drukować czytelne zestawienia danych oraz tworzyć proste wykresy.

 Przykładowe Możliwości Excel:

                                                      Tworzenie Wykresów



                                                        Obliczenia














czwartek, 31 stycznia 2013

 SPOTKANIE 13

MOJA PRZYSZŁA KARIERA ZAWODOWA

Stewardessa :) 

Definicja

Steward to członek załogi statku wodnego albo powietrznego, obsługujący załogę i pasażerów podczas rejsu lub lotu. Z połączenia terminów "steward" i "hostessa" powstało określenie stewardesa (żeński odpowiednik stewarda).
 Predyspozycje
Zawód ten wymaga dużo samodyscypliny, a czasem samozaparcia. Konieczna jest także umiejętność dostosowania się do warunków i elastyczność, by zawsze w pracy prezentować się dobrze i być otwartą na uwagi pasażerów. Niebagatelną cechą jest też dyspozycyjność.
Jeśli chodzi o wiedzę, to stewardesa powinna być doskonale zorientowana, jak postępować w sytuacjach awaryjnych, w udzielaniu pierwszej pomocy, w przepisach bezpieczeństwa i procedurach serwisowych.
Prócz tego musi mieć żelazne zdrowie i dobrą kondycję fizyczną, co sprawdza rokrocznie Komisja Lotniczo-Lekarska.


Dawniej i dziś


Przeszłość zawodu stewardesy nie jest długa - sięga bowiem czasów po II wojnie światowej. Od początku wymagano od stewardes głównie doskonałej prezencji i otwartości na pasażerów. Stewardesy miały zapewniać odpowiednią atmosferę i poczucie, że pasażer jest gościem szanowanym i mile widzianym.
Kiedyś stewardesami były wyłącznie kobiety bardzo młode i bardzo urodziwe. Dziś zwraca się uwagę głównie na fachowość i nie ma w tym zawodzie ograniczeń wiekowych. Można pracować do emerytury, jeżeli spełnia się wszystkie wymagania pracodawcy co do kwalifikacji oraz zdrowia. Coraz częściej okazuje się, że to praca na kilkanaście lat, nie zaś na całe życie. Wiele stewardes decyduje się na wczesne zakończenie kariery, by zdobyć dodatkowe wykształcenie, skończyć studia i zostać na ziemi.


Status społeczny


W Polsce zawód stewardesy od lat cieszy się sporym zainteresowaniem młodych ludzi i szacunkiem społeczeństwa. Kiedyś był to jedyny zawód pozwalający na zwiedzenie świata bez żadnych przeszkód. Dziś nieco spowszedniał i jest traktowany jak każdy inny, ale wciąż - ze względu na wysokie wymagania profesjonalne - jest na wysokiej pozycji w rankingu prestiżu zawodowego.


Jak zostać stewardesą?


Nie ma tu szczególnych reguł: można trafić do zawodu bezpośrednio po szkole średniej lub po ukończeniu studium policealnego, ale najlepiej związanego z turystyką czy hotelarstwem. Wszystko jednak zależy od umiejętności i doświadczenia, im większe tym większe szanse na pracę. Po studiach też jest to możliwe, ale lepiej zaczynać karierę nieco wcześniej.
Dwa studia policealne w kraju, które przygotowują do zawodu stewardesy, nie są przy naborze do LOT-u czy innej firmy brane pod uwagę. Dlatego można je traktować jedynie jako wspomagające, a w trakcie kursu dla stewardes u przewoźnika trzeba się nauczyć jego wewnętrznych procedur. Każdy z przewoźników z reguły corocznie organizuje nabór do pracy w zespole personelu pokładowego.
Kandydaci do pracy w PLL LOT przechodzą intensywny kurs miesięczny, a następnie zatrudniani są na okres próbny. Każda z kandydatek czy kandydatów dostaje podręczniki i uczestniczy w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Przy naborach nie sprawdza się wiedzy o zawodzie. Brane są pod uwagę głównie: sposób bycia, kultura osobista, sposób wyrażania się, tzw. nastawienie na klienta, miła powierzchowność, umiejętność współpracy w zespole, dobra znajomość dwóch języków obcych, dobry stan zdrowia.
W nauce, a potem w pracy, liczy się głównie zaangażowanie i profesjonalizm oraz bardzo poważne traktowanie zawodu. Są to cechy doceniane przez pracodawców i owocują awansami: na szefową pokładu, a następnie na stanowisko instruktora personelu pokładowego, czyli stanowisko dydaktyczne.


Gdzie do pracy?


Przyjęcie na kurs w określonych liniach oznacza pozytywny wynik starań. Jeśli jednak kandydatka czy kandydat nie jest w stanie sprostać wymogom kursowym, odpada, co nie zdarza się często. Dlatego stewardesy mają zapewnioną pracę przez długie lata, jeśli oczywiście wypełniają swoje obowiązki bardzo sumiennie i przechodzą okresowe kontrole.
Polskie kandydatki mogą pracować na całym świecie, nie tylko w PLL LOT czy kilku innych polskich prywatnych liniach lotniczych. Mogą się starać o pracę wszędzie, ale warunkiem podstawowym będzie dla nich doskonała znajomość języków.

Zarobki

Stewardesa z kilkuletnim stażem w Locie zarabia nieco ponad 2 tys. zł oraz dostaje diety za każdy lot (w walutach portu przeznaczenia) oraz dodatki na umundurowanie.